מה הם הסימנים החיוניים הנורמליים לתינוק שזה עתה נולד?

מיד לאחר הלידה של התינוק, הצוות הרפואי המטפל מעריך את הסימנים החיוניים שלה כדי להבטיח כי תהליך הלידה לא היו כל השפעות שליליות על בריאותה. בדיקות הסימון הללו מבוצעות באחת וחמש דקות לאחר הלידה, והן מעריכות את קצב הלב של תינוקך, קצב הנשימה, הצבע, הפעילות והרפלקס. הסימנים החיוניים הרגילים הם קצב לב מעל 100 פעימות לדקה, קצב נשימה בין 30 ל -60 נשימות לדקה ונוכחות של צביעה אדומה או ורודה, טונוס שרירים פעיל ותגובת עווית.

מַשְׁמָעוּת

תהליך הלידה הפיזי יכול להיות טראומטי לאם ולילד כאחד. זה קריטי להעריך את בריאותו של התינוק מיד לאחר הלידה כדי לקבוע אם התערבות נדרשת. מדידת הסימנים החיוניים היא דרך מהירה ואובייקטיבית לבדיקת בריאותו של התינוק ולהחליט אם יהיה צורך בטיפול נמרץ.

סוגים

שיטת המדידה החיונית הנפוצה ביותר נקראת ציון APGAR לילד. סולם זה מודד חמישה תהליכים חיוניים שונים: פעילות, דופק, גרימה, מראה ונשימה ומקצה ציון מ -0 ל -2 לכל תהליך. ניקוד APGAR נמדד תוך דקה וחמש דקות לאחר הלידה, עם ציון מקסימלי (בריא) של 10 ומקסימום של 0. ניקוד נורמלי הוא בין 7 ל -10 בכל אחת וחמש דקות, אך ציון מתחת ל -7 עשוי לדרוש התערבות. ציון מתחת ל -3 דורש החייאה מיידית.

שיקולים

עבור כל אחד מהתהליכים החיוניים, קיים טווח נורמלי של ערכים. עבור קצב הלב, מעל 100 פעימות בדקה דקה 2 נקודות בסולם APGAR, אבל טווח נורמלי נכון הוא בין 130 ו 160 פעימות לדקה. לדברי בית החולים לילדים בבוסטון, קצב הנשימה הרגיל הוא בין 30 ל 60 פעימות לדקה. טמפרטורה נורמלית היא 98.6 מעלות F, ואת התינוק צריך להיות מסוגל לשמור על טמפרטורת הגוף יציבה בחדר החולים הרגיל.

יתרונות

רופא משלב את מדידת הסימנים החיוניים עם בדיקה נורמלית של ילודים כדי לבצע הערכה אובייקטיבית של בריאות הילד. בדיקת היילוד כוללת תצפית על ראשו וצווארו של הילד, בדיקת פולסים בכל חלקי הגוף, התבוננות בפתיחת תעלות הגוף ובדיקות תנועה לאורך הגפיים. למרות הטראומה הראשונית של הלידה, התינוק הוא בדרך כלל די פעיל מיד לאחר הלידה, ומאפשר תצפית של תהליכים חיוניים אלה.

אַזהָרָה

אם אתם מתבוננים באחד הסימנים החיוניים של התינוק שזה עתה נופלים מהטווח הנורמלי, עליכם להיות בטוחים לרופא מיד. אפילו תינוקות שנולדו עם ציוני APGAR נורמליים בחמש הדקות שלאחר הלידה יכולים לפתח בעיות מאוחר יותר, ושינוי בסימנים חיוניים הוא לעתים קרובות הסימן הראשון למשהו שהשתבש.