מה הם הגורמים לשיניים הצהובות?

שיניים בריאות חיוך בהיר הם תכונות הקשורות באופן נרחב עם מראה אטרקטיבי. שיניים צהובות נחשבים בדרך כלל פחות אטרקטיבי מאשר שיניים לבנות, ולכן כדאי לדעת את הסיבות של שיניים צהובות. שיניים עשויות להפוך צהובות מסיבות רבות, כולל מכתים, שחיקה של השכבה החיצונית או תהליך מערכתי.

כתמי עישון

השיניים יכולות להפוך צהוב בשל מכתים של השכבה החיצונית של אמייל לבן. עישון הוא גורם שכיח של מכתים והוא יכול להפוך את השיניים צהוב, חום או שחור. מחקר בריטי שפורסם בגיליון אוגוסט 2008 של “BMC Public Health” דיווח כי מתוך 3,384 המבוגרים במחקר המדגם, 28% מהמעשנים סבלו משינוי חריף או מתון, בהשוואה ל -15% מהבוגרים שאינם מעשנים. טבק לעיסה גם תורם מצהיבים של השיניים.

כתמי מזון ומשקאות

צבעים כהים, משקאות ותבלינים יכולים להכתים את השיניים ולגרום להופעה צהובה. משקאות משותפים ומזונות המכילים שיני כתם כוללים קפה, תה, קארי, כורכום, גרגרי יער כהים ורטבים עמוקים. כמה מאכלים נפוצים פחות, כגון acai, נמצאו כי לגרום כתמים על השיניים. ישנן מספר דרכים למנוע מכתים צהובים מוגזמת של השיניים, כולל שתיית משקאות כהים עם קש, שתיית מים לאחר צריכת מזון כהה פיגמנט, משקאות צחצוח שיניים לאחר הארוחה.

אמייל השן דליל

כאשר שכבת פני השטח החיצונית של השיניים, הנקראת האמייל, מתדלדלת, היא חושפת את הדנטין – השכבה הצהובה שמתחתיו – ובכך נותנת שיניים מראה צהוב. מספר מזונות ומשקאות הם חומציים מטבעם. כאשר הם נצרכים, הם מייצרים השפעה מחוספסת על פני האמייל החיצוני של השיניים, גרימת מצהיבים של השיניים. כמה מאכלים ומשקאות שיכולים לגרום לשחיקה של אמייל השן השיניים הצהובות וכתוצאה מכך כוללים קולה, מיץ תפוזים, משקאות ספורט, לימונדה, חמוציות, עגבניות, ממתיקים מלאכותיים ורוב משקאות אלכוהוליים. מחלות הקשורות להקאה מוגזמת תורמות לחומציות בפה ולעתים קרובות גורמים לשיניים צהובות.

טיפולים אורתודונטים

כמה מכשירים שיניים טיפולים אורתודונטית עשוי לגרום לשיניים צהובות. מאמר שפורסם בגיליון יולי 2013 של “American Journal of Orthodontics” פירט מחקר שנערך לאחר 34 משתתפים שקיבלו טיפול אורתודונטי. מדידות צבע אובייקטיביות תיעדו משמעותי הצהבה של השיניים עם שימוש של טיפולים אורתודונטית ואת חומרי איטום המשמשים לקשור את אביזרי אורתודונטי. כמה חומרי איטום המשמשים טיפולי שיניים יכול לגרום decalcification, אשר עשוי לתרום הצהבה של השיניים. מוצרים שונים שיניים זמינים והם עשויים להשתנות את ההשפעות שלהם על צבע השן. הבחירה של חומרה וחומרי איטום מבוססת על הפונקציה הטובה ביותר, כמו גם תוצאות קוסמטיות.

תרופות ומחלות

רמות גבוהות של חשיפה לפלואוריד בילדות המוקדמת יכולות לגרום לשינוי צבע בשיניים. תרופות כגון tetracycline ו amoxicillin יכול לגרום לשיניים צהובות עקב השפעות מערכתיות, במיוחד אצל ילדים. בנוסף, מצבים בריאותיים המשפיעים על תפקוד כבד נורמלי גורמים לרמות גבוהות של בילירובין, מוצר התמוטטות שעלול לגרום לזיהוי צהוב של העור והשיניים.

צבע השן, כמו מאפיינים פיזיים רבים אחרים, משתנה במקצת בין אנשים, וכמה אנשים עשויים להיות נוטים יותר לגוון צהוב, בעוד שאחרים עשויים להיות שיניים לבנות יותר. הזדקנות קשורה גוון צהוב יותר ויותר של השיניים. גברים נוטים יותר לקבל שיניים צהובות מאשר נשים, אם כי הסיבות אינן ברורות.

תכונות אישיות