מהי ההשפעה של עובש הבית אצל תינוקות?

עובש ביתי יכול לגרום למחלה. ברוב המקרים, אנשים בריאים להתאושש, אבל במקרים מסוימים, אנשים יכולים לסבול השפעות ארוכות טווח מחשיפה עובש, במיוחד כאשר עובש toxigenic הוא הגורם למחלה. אלה עם מערכת החיסון חלשה יותר, קשישים, ילדים ותינוקות רגישים יותר למחלות הקשורות עובש, על פי סוכנות החירום הפדרלית בארה”ב, או FEMA. תינוקות רגישים במיוחד לכל מיני סוגים של עובש, ובמקרים מסוימים, תינוקות שנחשפו לעובש סובלים ממחלות קשות וארוכות טווח.

רקע כללי

עובש מתרבה ומתפשט באמצעות נבגי עובש. סירה מתמדת דרך האוויר פנימה והחוצה של הבניינים, נבגי עובש כמו לצרף משהו לח ואכילה שבו עובש יכול לגדול ולהתרבות, כולל מזון, שטיח, עץ ונייר, על פי FEMA. עובש הוא בעיקר על ידי האוויר, אבל עובש טרמפים על חפצים כגון נעליים, בגדים ושקיות, נבגים גם להפקיד על אנשים וחיות מחמד, מציין האקדמיה האמריקנית לרפואת ילדים, או AAP. פעם בבית, הצמיחה עובש הוא קידם על ידי כל מקור של לחות, מן הצמחים הביתיים שתן חיית המחמד, מוסיף AAP.

מיקום גיאוגרפי

עובש יכול לגדול בכל סביבה, גם באקלים מיבש. כל מה שנדרש הוא דליפת מים ללא שם לב בכל מקום בתוך או ליד בניין התפשטות עובש להשתלט בתוך הבית, על פי ערוץ מזג האוויר. עובש שגורם להשפעות רעילות, כגון Stachybotrys atra, נמצא בכל 50 המדינות בארה”ב, כך מדווח CBS News. עובש טוקסיגני נמצא בכל סוגי הבניינים, כולל עסקים, בתי ספר וסרטי יום.

VOCs ומיקרוטוקסינים

תבניות מסוימות מייצרות “תרכובות אורגניות נדיפות מיקרוביאליות”, או mVOCs, ו- mycotoxins, מזהיר את ערוץ מזג האוויר. MVOCs נוצרו מטבוליזם פטרייתי לעתים קרובות לגרום לאנשים חולים מאוד, במיוחד ילדים ותינוקות. תרכובות אלה משוחררים ישירות לאוויר ידועים לגרום שורה של בעיות נשימה והשפעות אחרות.

השפעות נפוצות

ילדים ותינוקות נוטים במיוחד להשפעות החשיפה לעובש. אפילו סוגים נפוצים יותר של עובש – Cladosporium, Penicillium, Aspergillus ו Alternaria – יכול לגרום לבעיות בריאות עבור תינוקות, על פי AAP. אלה כוללים כאבי ראש, אלרגיות, פריחות בעור, גירוי בעין, סחרחורת, עייפות ובעיות נשימה, מדווחים על מזג האוויר ערוץ חדשות CBS. עם זאת, השפעות רעילות של עובש, כגון Fusarium, Trichoderma ו Stachybotrys, עלול לגרום לתגובות בריאותיות חמורות יותר בתינוקות, כולל הקאות חריפות, שלשולים והתקפי אסטמה, מזהיר AAP.

השפעה לטווח ארוך

תבניות אשר משחררות מיקוטוקסינים לאוויר יכולות לגרום נזק חמור למערכת העצבים המרכזית ולריאות, ועל-פי המומחה לחשיפה לעובדות, ד”ר אקהרדט ג’והנינג, חשיפה ארוכת טווח לתבניות ייצור רעילות יכולה גם לגרום לתופעות כרוניות בזיכרון ובפונקציונליות קוגניטיבית אחרת , מדווחת CBS News. בעוד שרוב המחלות הקשורות בתבנית עובש נרגעות לאחר גילוי ההדבקה, והמרחב המזוהם מנוקה ומחוטא בצורה נכונה, חלק מהתבניות המייצרות רעלים חזקים יותר גרמו לדימום ריאתי או hemosiderosis אצל תינוקות, על פי ה- AAP.

עם חשיפה חוזרת ונשנית רעלים חזקים מן עובש, תינוקות הם לעתים קרובות מושפע קשות, ובחלק מהמקרים, חשיפה לטווח ארוך מוביל למוות. על פי דו”ח קליבלנד, אוהיו, שפורסם בשנת 1994, מתוך שמונה תינוקות שנחשפו שוב ושוב לרעלים חזקים מעובש וסובל מדימום ריאתי, חמישה תינוקות סבלו ממחלה חוזרת לאחר שחזרו לביתם לאחר טיפול בבית החולים. תינוק אחד מת בסופו של דבר מדימום ריאתי, על פי הדו”ח. תמותת תינוקות אחרים ברחבי האומה קשורה ל- SIDS עשויה להתייחס לחשיפה עובשית, על פי ה- AAP.

דימום ריאתי