אילו סוגים של תפוחי אדמה הם gmo?

תפוחי אדמה מהונדסים גנטית הם בדרך לשוק עד 2015. ממשלת ארה”ב חשבה כי מזון GM בטוח, אך לא כל המדענים מסכימים. אין חקיקה הדורשת תיוג של מזון GMO, ומבקרים מודאגים זיהום פוטנציאלי של אספקת מזון קונבנציונלית ואת בטיחות השימוש קוטל עשבים. אם אתה מעדיף להימנע תפוחי אדמה GM, חשוב לדעת אילו זנים פונים לשוק.

הנדסה גנטית 101

שינוי גנטי כרוך בהסרת חומר גנטי מאורגניזם אחד והעברתו לקוד הגנטי של אחר. בחקלאות מזון, זה נעשה מסיבות כגון להגדיל את ההתנגדות של היבול חרקים, וירוסים, מחלות קוטלי עשבים. לדוגמה, כדי להגביר את ההתנגדות חרקים, הגן לייצור רעלן מן החיידק Bacillus thuringiensis מוכנס לתוך הקוד הגנטי של היבול. רעלן זה הוא בטוח עבור בני אדם לצרוך, על פי ארצות הברית מזון ותרופות.

זנים של תפוחי אדמה GMO

ה- FDA השלים את הערכתו של זני תפוחי אדמה GM קולקטיבי הידוע בשם הסחר Innate, על פי הודעה לעיתונות של ה- FDA מרץ 2015. הערכת בטיחות של מזון GM כולל רעילות, פוטנציאל אלרגי, יציבות של הגן שהוכנס, תכונות תזונתיים ותופעות לוואי בלתי רצויות. הזנים GM מאושרים כוללים ריינג’ר ראסט, ראסט בורבנק ואטלנטיק, המיוצר על ידי ג ‘יי סימפלוט ושות’ תפוחי אדמה שונו גנטית כדי להפחית כתמים שחורים וחבורות על ידי הפחתת אנזימים מסוימים. זנים אלה יש גם שונה כדי לייצר פחות acrylamide – כימית סרטן גורם פוטנציאלי זה יוצר כאשר מזונות עמילניים מחוממים בטמפרטורות גבוהות.

דגל אדום, אומר התעשייה Watchdog

בטיחות מזון חסידי הביעו דאגה לגבי זני תפוחי אדמה GM כי הם מוכנים להכות את השוק. הזנים משתמשים בצורה חדשה של הנדסה גנטית המכונה הפרעות רנ”א, על פי מרכז בטיחות המזון, כלב שמירה בתעשייה. בהודעה לעיתונות שפורסם מרס 2015, אמר אנדרו קימברל, מנהל המרכז, את ההשלכות של צורה חדשה זו של הנדסה גנטית עדיין לא הבינו היטב התייחס המבוא של תפוחי אדמה GM כמו “מסוכן”. המרכז מעדיף תיוג מזון GM, כך הצרכנים יודעים אילו מאכלים מכילים אורגניזמים מהונדסים גנטית.

כמה ספקים מזון אומרים לא

מחקר שהוגש על ידי ה- FDA על ידי Simplot כדי לקבל אישור לא פורסמה. אך מחקר שפורסם בגיליון אוקטובר 2014 של כתב העת Regulatory Toxicology ו- Pharmacology לא מצא חששות לבטיחות האדם כאשר הוא העריך סוג אחר של תפוח אדמה GM. ובכל זאת, התעשייה נותרה מחולקת. ConAgra Foods ו- McCain נמנים עם ספקי המזון שאומרים שהם לא ישתמשו בתפוחי אדמה מהונדסים גנטית, על פי מאמר שפורסם ב- March 2015 ב- Chicago Tribune. שרשרת המזון מקדונלד ‘ס גם דחתה את תפוחי האדמה GM של Simplot.